Monday, June 1, 2020

... had to celebrate while self-isolating!


 When the COVID-19 pandemic related self-isolation started almost three months ago, I made a resolution: no bathrobe and pyjamas days for me! To lighten up the days full of anxiety, I placed an order for three new summer dresses (as if I did not have a wardrobe full of these!) ... and then for three more... I had to make merry during the self-isolation!   

And so I kept wearing the dresses daily at home. The cherry and apple trees and lilacs were not budding even, while my dresses were in full bloom with large flowers. And so the days passed.   

When facing a choice between trousers or dress, then it is the easiest decision for me to make. If I have to choose between a skirt and blouse combo and a dress, then I am deep in trouble trying to figure out how to match the former two ... and opt for a dress anyway. It is the most convenient garment and it does not take a considerable effort to find matching accessories. Just a choice between a few handbags in muted hues and a pair of white Stan Smith shoes – this is how I am going to stroll through the summer. When the weather heats up, I shall take a peek at the sandals and when the red carpets will be rolled out once again, I shall glance at the high heels. As always, to take a dress out on the town.   

However, the most important thing is to enjoy your own company and until the first garden party has not taken place yet and public gatherings are few and far between, I raise a champagne flute to my collection of dresses and send my warm wishes to you all in celebration of the Wear a Dress Day today! Cheers!

Outfit details:

Dress: New Girl Order
Shoes: adidas Stan Smith 
Bag: Gabriela Hearst
Watch: Anne Klein
Jewelry: Pi-Ret Jewellery, vintage


Kui kolm kuud tagasi algas isolatsioon, tegin otsuse - ei mingeid pikki päevi ega nädalaid pidžaamas ega hommikumantlis. Selleks, et hirmu täis päevad rõõmsamaks muuta, tellisin endale hoopis kolm uut suvist kleiti (nagu mul neid kapis poleks ...). Ja siis veel kolm ... Sest isolatsiooni tuli kuidagi tähistada!

Ja nii kandsin ma neid igapäevaselt kodus. Sel ajal polnud ei kirsid, õunapuud ega sirelid veel õide puhkenud, kuid minu kleitidel ilutsesid suured lilled. Nii need päevad möödusid.

Kui mul on valida, kas püksid või kleit, siis see on maailma kõige lihtsam otsus. Kui mul oli valida, kas seelik ja pluus või kleit, siis mul on pööraselt raske nuputada kuidas kaks esimest kokku panna. Seega ikka kleit. See on kõige mugavam riietusese ega nõua erilist klapitamist, mida juurde lisada. Paar malbes toonis käekotti ja valged Stan Smithid - nii kavatsen ma läbi suve kõndida. Kui ilmad lähevad soojemaks, piilun sandalettide suunas ja punased vaibad taas lahti rullitakse, kiikan kõrgete kontsade poole. Ikka selleks, et mõni järjekordne kleit seltskonda viia. Kuid kõige tähtsam on tunda rõõmu omaenda seltskonnast ja kuniks esimene aiapidu pole veel toimunud ning üritusi napib, tõstan kodus šampanjaklaasi oma gareroobi suunas ja tervitan neid rahvusvahelise kleidi kandmise päeva puhul. Cheers!PHOTOS: Meisi Volt
SHARE:

3 comments

 1. Iga päev võib olla pidupäev! Kleidiga või ilma😊 Ootan rohkelt pilte edasipidigi, sest tundub, et Eesti pakub sel suvel imeilusat ilma!

  Jaanika

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tundub küll, et ilma üle vähemalt praegu nuriseda ei saa. Päike paistab ja see on juba pool võitu. Kallistused Sulle, Jaanika.

   Delete

Blogger Template Created by pipdig