Friday, October 11, 2019

Girl Friday: Is your birthday already over?


Can you relate to a particular feeling when you, having climbed and climbed endless stairs to a vantage point with allegedly the best view, end up feeling so exhausted that the desired vista no longer matters to you? Or another example: you climb and climb only to discover that the promised view is not all it was cracked up to be? And yet there have been times when you kept running up the stairs in high heels and finally arriving all looked so superb that your weariness disappeared completely?  

These were my exact thoughts while I was making this series of photos. And this is exactly what blogging feels like to me!  

In most cases, I find myself scurrying up the stairs, then taking a short break to catch my breath, and then continuing my ascent.  The story behind this series of photos is that, in fact, we captured these back in January, just before Stellarium's eighth anniversary. So. I planned to publish these photos together with a story on 7 February, on Stellarium's birthday.  I looked at these photos and they were so much me!  
Yet Stellarium's anniversary date kept drawing closer, I had failed to even start my blog post, and eventually, I just gave up with a thought that no one would really care for these pictures. And so ended up not making any blog posts to mark Stellarium turning eight years old.  

However, looking at these photos today, I realised that perhaps we should not just celebrate milestones and anniversaries, but our everyday life? All birthdays tend to be fun. Yet the mundane, everyday life with its routine requires special skills to be able to unearth something exciting every day. Let's be honest: we need to conjure!  

The mundane tends to lack praise and when it comes to compliments, then most Estonians are notoriously stingy. Hence, I have recently started to believe that instead of expecting praise and recognition from others, we could be our own cheerers. Only we know how much each and every step we have taken truly means to us! Let's celebrate all these moments we have conjured up the inner strength to keep going and moving on towards our dreams.  This post is dedicated to each and all of you who have managed to take even one step towards their goal today - as every step counts! How else can we reach the ultimate heights, the ones with the best view? You'll just have to keep going, one step at a time. Have a fantastic Friday!


Outfit details:

Dress: Issa London
Clutch: Therapy
Shoes: Charles David
Hair: Maarika Heering


Kui tuttav on sulle tunne, et ronid mööda treppe aina üles ja üles, sinna, kus peaks olema ihaldatud vaade ja kui kohale jõuad, siis oled ronimisest nii läbi, et vaade läheb sulle üsna vähe korda? Või teine variant – sa ronid ja ronid ning lõpuks avastad, et vaade polegi nii ilus? Ja vahel juhtub hoopis nii, et sa lausa lendad kõrgetel kontsadel mööda treppe ja kui kohale jõuad, on vaade nii võrratu, et väsimus kaob sootuks? 

Täpselt neid mõtteid mõlgutasin seda fotoseeriat tehes. Ja täpselt nii mõtlen ma blogimisest. Enamasti leian end rutakalt trepist üles sammumas, kuid siis teen rahuliku pausi, et puhata ja seejärel liigun edasi.   

Selle pildiseeriaga on üks huvitav lugu. Nimelt pildistasime need kaadrid jaanuaris enne Stellariumi kaheksandat sünnipäeva. Need pildid koos looga pidid ilmuma tänavu 7. veebruaril, kui blogi sai kaheksa aastaseks. Vaatasin fotosid ja need olid vägagi minulikud. Igasti sobilikud, et tähistada tähtsat päeva. Stellariumi sünnipäev aina lähenes, postitust polnud ma alustanud ning lõpuks mõtlesin: „Aga kellele need kaadrid peaks üldse korda minema?” Ja nii ei teinud ma Stellariumi sünnipäeva puhul mitte ühtegi postitust.  
Vaadates täna neid pilte, leidsin end mõttelt: võibolla ei peagi me alati tähistama sünnipäeva, vaid hoopis argipäeva? Sünnipäevad on enamasti alati ilusad. Kuid argipäev oma rutiiniga nõuab oskust, et sealt iga päev midagi toredat leida. Olgem ausad: välja võluda. Arigipäevas kipub olema vähe tunnustust ja heade sõnadega on eestlased samuti kitsid.

Ja nii mõtlen ma viimasel ajal, et selle asemel, et oodata teistelt tunnustust, oleme me kõik võimelised ennast ise tunnustama. Lõpuks teame vaid ise, kui palju üks suur või väike samm, mille oleme astunud, meile tähendab. Seega tähistagem neid hetki, mil leiame endas jõudu edasi minna ja oma unistuste poole liikuda. Selle postituse pühendan kõigile neile, kes on täna astunud kasvõi ühe sammukese oma eesmärgi poole, sest iga samm loeb. Kuidas jõuda kõige kõrgemale, ikka sinna, kus on ilus vaade? Eks ikka nii, et võtad ühe sammu korraga. Ilusat reedet kõigile! 
Photos: Kristi Kullerkupp
SHARE:

No comments

Post a Comment

Blogger Template Created by pipdig