Friday, September 2, 2016

Girl Friday: ...pick up the phone!


Every summer, one dress becomes more dear than the other, the third, the fourth. This vintage silk dress found itself on me more than others this summer. Same goes for these platform shoes which I wore in one of the first Girl Friday posts (link here). One thing that I have learned - when you come home, clean your shoes and put them in a box. When you take a dress off, put it on a hanger and immediately into the closet.

Every time I leave something for tomorrow, I remember it weeks later. It's the same with people. When you have a friend of school in mind, an acquaintance or a friend and you keep thinking about calling them, so do it today. It can happen that when you call finally, nobody will pick up the phone. Although these images have movement and wind and joy, I was deeply saddened by the story I heard from my friend. She wanted to call her friend all summer, but found out recently that her friend will never pick up the phone again. It's Friday. If you have someone on your mind, pick up the phone. In the end, we're all just a phone call away. And we hold our phones all the time nowadays... Who knows, perhaps we will hear?


Outfit details: 

Shoes: Marc by Marc Jacobs 
Crossbody: Brighton One World (hereSunglasses: Gucci
Watch: Daniel Wellington


Igal suvel saab üks kleit armsamaks, kui teine, kolmas ja neljas. See vintage siidkleit oli mul sel suvel kõige sagedamini seljas. Sama käib nende platvormkingade kohta, mida ma kandsin ühes kõige esimeses Stellariumi outfiti postituses (kiika siia). Üks, mida ma olen õppinud - kui koju tuled, puhasta kingad ja pane karpi. Nii püsivad nad aastakümneid. Kui võtad kleidi seljast, säti riidepuule ja vii kohe garderoobi. 

Alati, kui ma midagi homse varna lükkan, tuleb see mulle alles nädalaid hiljem meelde. Nii on ka inimestega. Kui sul mõlgub meeles mõni koolikaaslane, tuttav või sõber ja sa aina mõtled, et helistaks talle, siis tee seda täna. Vahel võib juhtuda, et kui sa lõpuks helistad, siis keegi enam ei vasta. Kuigi nendes kaadrites on hoogu ja tuult ja rõõmu, kurvastas mind sügavalt lugu, mida kuulsin sel nädalal oma sõbrannalt. Ta tahtis terve suve helistada oma sõbrannale, kuid sai äsja teada, et tema sõbranna ta ei vasta enam kunagi telefonile. Käes on reede. Kui keegi sinu hingel kripeldab, siis tõsta telefon. Lõpuks oleme me kõigist vaid ühe telefonikõne kaugusel. Ja telefon on neil päevil meil kogu aeg käes... Kes teab, ehk kuuleme?


PHOTOS: Meisi Volt

SHARE:

1 comment

Blogger Template Created by pipdig