Tuesday, December 19, 2023

Perfume Portrait: Paco Rabanne "Fame"What’s the reward for everyday errands? Our days are often filled to the brim with running from one place to another. And at night, you fall asleep with the notion that tomorrow, you’ll have to start all over again. It’s morning. You’re in a hurry again. You have to go through the same exact routine. How long can you keep this up? Until the end of time? Until my heart stops beating…

But then it’s night yet again and the best place to seek solace from is a comfy armchair. On one of these evenings, I opened a small box, on it there were four letters, one word - FAME.

I can’t recall the last time I was flooded with memories this clear after spraying perfume on my wrist. Paco Rabanne’s Fame is exactly the type of perfume that when wearing it, you are reminded of moments when you were able to cast aside your everyday worries for a couple of hours. I am reminded of my shiny shoes, my party dress, and my bag. I remember my visits to the theatre. The fragrance captures the excitement of the performance intermission, strolling along the theatre corridors on the velvety historic carpet and curiously observing other guests. When did I last get such a chance to people-watch like this? I don’t even remember. But this perfume is almost like a case in point - sometimes time does come to a complete halt and there’s real joy in that.

It’s a totally different perfume compared to the ones I’ve had before. And when reading the list of ingredients, it becomes very clear that the top notes of the fragrance are the key to its freshness - mango, pink pepper, and bergamot. Oh, who could resist such a combination?

It gets even better - at the heart of the perfume is a jasmine trio created specifically for Paco Rabanne, the essence of which conveys the brilliance of jasmine. At the base of the fragrance lingers an intense and rich mineral musk along with the fruity hints of pear and faint undertones of sandalwood, which create the perfume’s more gentle nature. An irresistible assortment, isn’t it?

This fragrance is made for the woman who starts her mornings with a long list of things to do, and a notebook in her handbag. Before she leaves for her busy day, she picks up her Paco Rabanne perfume from her vanity. The perfume bottle is in a class by itself, and when you hold it, you feel like it’s a trophy you’ve rightfully earned for the role you’ve played. Holding this perfume, you feel like the main character of your life. 

Sometimes life is easier. Then it gets tougher again. But perfumes are here to stay. They will always instill joy in you. It’s as though perfumes are friends, who have nothing but great news to share. And this is why I will always wear perfume. Until the end of time. Until my heart stops beating. And here and now, my heart beats for Paco Rabanne’s Fame.

XXX

Mis on auhind argipäevaste tegemiste eest? Päevad on sageli tulvil siia-sinna jooksmist. Ja kui õhtu kätte jõuab, uinud teadmisega, et homme algab kõik jälle otsast peale. Jälle on hommik. Jälle on kiire. Jälle need samad tegemised. Ja nii … Kui kaua? Igavesest ajast igavesti? Kuniks minu süda tuksub.


Aga lõpuks on õhtu taaskord käes ja pehme tugitool tundub parim paik. Ühel sellisel õhtul võtsin kilest lahti karbi, millel seisid neli tähte ehk sõna FAME.  


Ma ei mäleta, millal viimati parfüümi oma käerandmele pihustades, rullusid minu ees lahti nii selged mälestused minevikust. Paco Rabanne`i Fame on just selline, mida kandes meenuvad hetked, mil argipäev oli paariks tunniks justkui käega pühitud. Mulle meenuvad minu lakk-kingad, pidulik kleit ja kott. Meenuvad külaskäigud teatrisse. Selles lõhnas on elevus etenduse vaheajast, mil sai mööda teatri koridori pehmeid ja ajalugu näinud vaipasid jalutatud ja uudishimulikult möödujaid vaadatud. Millal küll viimati ma selliselt inimesi silmitsesin? Ei mäletagi enam. Aga selles lõhnas on justkui tõestus, et vahel jääb aeg siiski seisma ja selles on pöörast pidulikkust. 


See on täiesti teistsugune lõhn, mida olen kasutanud ja kui loen parfüümis olevaid komponente, ilmneb, et lõhna tipunootides on kõik, mis pakub värskust - mango, roosa pipar ja bergamot. Oh, kes saaks vastu sellele kooslusele?

Veel paremaks läheb - lõhna südames on spetsiaalselt Paco Rabanne`i jaoks loodud jasmiinikolmik, mille essents annab edasi jasmiini säravat puhtust. Aroomi põhjas pikutab intensiivne ja rikkaik mineraalmuskus ühes pirni puuviljase hõngu ja muskushibiski sumedate alatoonidega, mis loovad lõhna õrnema olemuse. Vastupandamatult hõrk assortii, kas pole?


See parfüüm on loodud naisele, kes ärkab hommikul, alustab oma päeva käekotis märkmik pika nimekirjaga ja enne, kui tuleb kodust lahkuda, võtab ta peeglilaualt Paco Rabanne'i parfüümi Fame. Fame`i lõhnapudel on klass omaette ja seda kätte võttes tundub ta justkui auhind, mille oled oma rolli eest elus välja teeninud. Hoides seda pudelit käes, tunned, kuidas oled oma elu peategelane. Vahel on elu lihtsam. Siis jälle raskem. Aga parfüümid on tulnud selleks, et jääda. Nendes on alati pidulikkust. Nad on justkui sõbrad, kellel on meile alati vaid häid uudiseid. Ja sellepärast kannan ma alati parfüümi. Igavesest ajast igavesti. Kuniks minu süda tuksub. Siin ja praegu tuksub ta parfüümile Fame.


SHARE:

No comments

Post a Comment

Blogger Template Created by pipdig