Monday, January 18, 2016

My Tips & Tricks: How to brighten up a workday morning?


The dark December has been replaced by January's brightness. Nevertheless I want to briefly go back to the darker times that daringly filled the past months. Magazine Naisteleht recently asked me whether I'm rather a warm or cold weather person. That question made me write this post. If in the autumn it seemed to me that the darkness was oppressing, then at one point I remembered my mother's words that in part, every day is in our own hands.

I wake up at 6.50 every morning, wake up my daughter, make her breakfast, and send her to school. That's too early for me. I don't always manage to sleep at the right time, and I tend to wake up in the middle of the night, which makes waking up early even harder. But with this year's darkness lurking behind the window, I remembered my mother who said that it's the morning that often shapes our day.

We can't completely choose how our day starts, but we can almost completely master our morning. So I decided that there needs to be a clever recipe how to battle the depressingly dark early mornings. I decided not to feel like a victim (oh, poor me, I need to wake up so early), and have every workday morning start like a lazy Saturday or fancy Sunday morning. To do that, breakfasts that we love on weekends, came into play. I set the alarm even earlier, put on the oven, and made pies or pizza that I'd got ready the previous evening. Our home was filled with the smell of apple-toffee or marzipan pastries, and I saw how everyone got up with cheerier faces. An early morning pizza that we love, but rarely eat, created no less excitement. Also the drinks we had, were taken up a notch - I sprinkled marshmallows on cocoa and started using flavoured coffee. 

When I woke up, I put scented candles on in every room, and what could be better than the scent of vanilla, cinnamon, or chocolate all over your home? And of course the elves that had brought a surprise in the stocking overnight were a source of excitement. So to answer the question whether I'm a warm or cold weather person? Just like our attitude towards warm and cold is up to ourselves, it is also in our own hands to get along with the darker times. And when you start the day on a positive note, it's a good basis for the whole day. What are your tips for making early mornings better? Pime detsember on asendunud lumise ja valgust tulvil jaanuariga. Ometi soovin põigata korraks tagasi pimedasse aega, mis meie möödunud aasta viimaseid kuid nii uljalt täitis. Hiljuti küsis minult ajakiri Naisteleht, kas olen pigem sooja või hoopis külma ilma inimene. See küsimus meenutas mulle aga Eestimaa pimedat detsembrit pani ja mind kirjutama seda postitust. Kui sügisel ja talve hakul tundus mulle, et pimedus rõhub, siis ühel hetkel meenusid mulle mu ema sõnad, et osaliselt on iga päev meie endi kätes.

Ma tõusen igal hommikul kell 6.50, äratan oma tütre, teen talle hommikueine ja saadan ta kooliteele. Minu jaoks on see liiga vara. Mul ei tule uni alati õigel ajal (loe: ma võin und oodata ja oodata, ei midagi ...) ja ma kipun aegajalt öösiti üles ärkama (loe: tund-kaks lihtsalt öösel passimist). See kõik teeb varajase ärkamise veelgi raskemaks. Kuid tänavu, kui meid piiras akna taga pimedus, meenus mulle minu ema, kes ütleb ikka, et hommik kujundab tihti meie päeva.

Me ei saa küll täielikult valida, kuidas meie päev kulgeb, kuid me saame peaaegu täielikult valitseda oma hommikut. Seega otsustasin, et ometi peaks kuskil olema mingi kaval retsept, kuidas astuda vastu masendavalt pimedatele varahommikutele. Nii otsustasin ma end mitte tunda ohvrina (oh, vaene mina, ma pean nii vara tõusma), vaid otsustasin, et iga meie argipäeva hommik hakkab välja nägema nagu laisa laupäeva või piduliku pühapäeva algus. Selleks tulid mängu road, mida me eriti nädalavahetustel armastame. Ma panin kella veelgi varasemaks, lükkasin sisse ahju ja pistsin ahju eelmisel õhtul valmis pandud pirukad või hoopis pizza. Terve kodu täitus varahommikul mõnusa õuna-iirise või hoopis martsipani saia lõhnaga ning ma hakkasin nägema, kuidas kõik tõusid hoopis rõõmsamal tujul. Ka meie hommikused joogid tegin nädalavahetuse nägu - kakaole puistasin peale ohtralt vahukomme ja kasutusele tulid maitsekohvid. Kui ärkasin, panin kõikides tubades põlema lõhnaküünlad ja mis saaks parem olla, kui ruumides hõljuv vanilje, kaneeli või šokolaadi lõhn? 

Nii jõudsin arusaamisele, et hommik on meie endi kätes. Olgu akna taga pilkane pimedus, krõbe pakane või kirgas päikesepaiste. Ja kui hommik algab rõõmsate nootidega, siis on see hea algus tervele päevale. Millised on teie nipid, kuidas pime varahommik paremaks muuta?    
PHOTOS: Meisi Volt
SHARE:

21 comments

 1. Uhh, tahaks ka igal hommikul nii ärgata, et saiakesed ja kakao ootavad... aga lõpuks vist veereksin pallina voodist välja. :D Aga jaa, saan aru, mida mõtled. Mind ajab hommikul voodist välja mõte kruusitäiest lõhnavast kohvist või on see hoopis sõltuvus? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei kujuta hommikut ilma tassi kohvita ette. Vahepeal mul hakkas kohvist süda kloppima, kuid oma sõltuvusest ma lahti ei öelnud. Tegin südame kõvaks ja jõin kohvi hommikuti edasi :)

   Delete
 2. Mina olen ööinimene ja ei kujuta ette, et peaksin kell 6.50 tõusma. Ärkan kell 8.00 ja siis lükkan ka kella 15 minutit edasi. Kuumad pirukad otse ahjust oleks mulle loodud. Päris hea ja lihtne idee, kuidas parema tujuga ärgata. Muidugi võib see hakata pikemas perspektiivis kaalule mõjuma.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nad ütlevad, et lihtsuses peitub võlu ja nii see vist ongi. PS. Mina pole ka hommikuinimene.

   Delete
 3. Jah, hommik on meie endi kätes :) Raadio on üks asi, mis läheb mängima, et hommik tuleks parem. On seal raadios siis mõni nali, hea lugu või hoopiski ilmateada, mis ennustab päevaks ainult paari miinuskraadi, mis tähendab, et ei pea end kubujussi kombel sisse pakkima ja saab kleidi/seeliku selga panna! Ilus kleit = ilusam päev, minu arvates juba see mõjub. Ja pime varahommik on siis ka parem, kui mees on kohvi ja hommikusöögi valmis teinud :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mina kuulan hommikuti YouTube`ist mõnda filmi taustaks. Mõnda sellist, mida olen juba 20 korda kuulanud ja mis tekitab mõnusa turvatunde. Ja kui pidžaamast juba välja saan, võib päev alata. Tõsi, vahel jälle uimerdan terve päeva pidžaamas ringi.

   Delete
 4. Olen ka ööinimene ,siis tuleb inspiratsioon peale,koristan enamasti öösiti,küpsetan samuti,kuigi tean et keeran oma unerütmi sellega tuksi.Kahjuks töö on vahetustega,pean sageli hommikul kell 05.00 tõusma ja see on nii raske õhtu(öö-)inimesele. Õnneks mees aitab siis hädast välja,teeb kohvi ja võileivad valmis ja viskab tööle ära(ta on pensil juba ;). Vahel küpsetan õhtul (öösel?) midagi maitsvat ise hommikuks valmis ja mehele üllatuseks ,siis on omalgi kergem ärgata,tean et midagi maitsvat on ootamas ! �� ��

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, alati on tore, kui midagi on ees ootamas. Kusjuures, kui mul oleks võimalik, siis ma toimetaksin julgelt öösel kella kolmeni ja seejärel magaksin pikalt. Öine küpsetamine tundub eriti mõnus. Mina laseksin end kiusatusel juhtida ja maitseksin kindlasti, kuidas küpsetis ikka välja tuli :)

   Delete
 5. Jah, superhead nipid, niigi raske ärkamine peaks olema võimalikult soe ja meeldiv. Alati pahuras meeleolus Meisi läheb hommikuti rõõmsaks võileiva ja värske kohvi peale :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma arvan sama. Hommik tuleb teha mõnusalt hubaseks, selliseks, et hakkad seda ootama. Niimoodi siin lugejatega mõtteid vahetades võib hommikuga sõbraks saada :)

   Delete
 6. Iga uus päev on ilus päev. Jõudsin sellele veendumusele peale üht perioodi oma elus ja nüüd hindan igat hommikut. Olen varahommikuinimene, ärkan 5-6 paiku ja armastan seda vaikset, rahulikku aega, kui pere veel magab ja hommik hakkab vaikselt saabuma. Ees on terve uus päev, mis võib tuua midagi fantastilist :)
  Värske kohv, uudised, Stellariumi blogi :) ja siis aeg enda jaoks. Parim aeg enne päevatööd enda jaoks. Mediteerida, lugeda, õppida, tegeleda meeldivate asjadega.
  Ja kui hommikuid alustada veel Sinu moodi, pühapäevaste lemmikhommikueinete ja maitsekohvidega, milline kaunis päev siis veel on alustatud :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nii vahva blogist lugeda, kui erinevad me kõik oleme. Kes armastab öösel küpsetada, kes hoopis hommikul kell viis tõusta. Huh. Sa oled väga tubli ja tõesti, igat päeva tuleb hinnata ja sellest tuleb hoolida.

   Delete
 7. väga lahe postitus :)
  pidin eelmisel nädalal samuti tavatult vara tõusma ja meenus, et tegelikult olengi ju hommikuinimene :) alates veebruarist plaanin oma hommikud veelgi varasemaks tõsta, et jõuaks enne tööd ka veel trennis käia :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hommikune trenn on sul hea mõte. Ma käisin ühel hommikul ujumas ja hiljem ka saunas ning terveks päevaks jätkus mõnusalt energiat.

   Delete
 8. Tänan Sind selle postituse eest! Vahel on hea selliseid mõtteid meelde tuletada.
  Olen proovinud isegi seda põhimõtet järgida, ärgates varem, süües pika hommikusöögi ja lugedes meeldivaid postitusi/uudiseid. Tõesti on mõnusam ärgata! Peab ainult meeles pidama, et õhtul piisavalt vara magama minna..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mu sõbranna pakkus välja huvitava mõtte: kui hommikul kiirustades süüa, siis läheb kõht kiiremini päeval tühjaks. Kui aga süüa rahulikult ja einet nautida, ei lähe kõht nii ruttu tühjaks, kusjuures hommikusöögi portsjon võib sama suur olla. Mis meelt oled, Velli? :) Kas see võib tõene olla? Ise testisin seda just täna ja töötas.

   Delete
  2. Jaa, ma nõustun Sinuga! Toitu (ja hetke) nautides haarad selle tegevuse alla rohkem meeli ( ja ka meeleolu) ning kõhutäis on kuidagi kosutavam.

   Delete
 9. Jessuke kui tore postitus :) ma nüüd tahan ka rõõmsana ärgata, isegi peale lugematu arv kordi öösel ärkamist (beebi) :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma tean, mis tunne on ärgata ja ärgata ja ärgata, kui on beebi. Rinda anda ja siis oodata kuniks laps uinub ja kuniks endal uni tuleb. Mina võtsin lõpuks beebi endale kaissu ja nii oli lihtsam. Tõsi, tuleb ettevaatlik olla, et magades end kogemata lapsele peale ei keera.

   Delete
 10. Sa andsid mulle uueks nädalaks hea idee. Mina ei talu jälle üldse talve ja ei viitsi kogu aeg lund rookida :) Võibolla, kui panen hommikul pirukad ahju ja teen maitsekohvi, siis lähen parema tujuga õue lund viskama?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Lume viskamine peaks juba iseenesest värske kohvi eest mõjuma :) Kuigi usun, et see tegevus muutub veelgi meeldivamaks, kui oled end hea ja paremaga hommikul kostitanud.

   Delete

Blogger Template Created by pipdig